Ritim Nedir

Ritim Nedir

Ritim bir dizede, bir notada vurgu, uzunluk veya ses özelliklerinin, durakların düzenli bir biçimde tekrarlanmasından doğan ses uygunluğu, tartım ve dizem sistemine denir. Çeşitli aletlere vurarak çıkarılan, düzenli ve akıcı seslerin oluşturduğu bütündür. Vurmalı çalgıların ve perküsyonun temelidir.

Aynı zamanda fiziki ve zihni koordinasyon için başarılı bir düzenleyicidir. Yapılan araştırmalara göre ritim çalışmalarına katılan insanların koordinasyonunda artış yaşandığı gözlemlenmiştir. Gruplar halinde yapılan ritim çalışmaları, koordinasyonu arttırmanın yanı sıra takım çalışmasını da güçlendirir.

Perküsyon enstrümanları, davullar vücudumuz hatta dokunabildiğimiz herşey ile tempo tutabiliriz.

Biz istemesekte duyduğumuz hızlı bir tempo kalp atışımızı hızlandırır. Yapılan araştırmalarda bunu ispat etmektedir. Konsantrasyon için çocuklar ders çalışırken kısık ses ile müzik dinletilmesi tavsiye edilir. Müzikteki ritim devamlılığı stabil konsantrasyonu sağlar.

Nefes alıp verirken vücudumuzun tuttuğu ritim bizi hayatta tutan en önemli etkendir. Bunu bilinçsizce ihtiyaçtan yaparız. Bunun gibi hem canlılarda hemde doğada yaşam dengeli bir tempo eşliğinde seyreder. Biz sadece içinde uyumla gider geliriz. Devamlı aynı tempoda tutulan ritmin kişide bir süre sonra derin bir rahatlama sağladığı gözlemlenmiştir. Bilindiği gibi daha konuşma, dil, harfler yokken ilk insanlar davullar ile haberleşiyorlarmış.  Bu da bize hayatımızda ne kadar önemli bir yer tuttuğunu gösteriyor.

Kullanılan ve bilinen bazı enstrümanlar : Davul, trampet, darbuka, kudüm, bendir, timpani, ksilofon, metalofon, vibrafon, marimba, tumba, bongo, kastanyet, zil, tef ve daha sayamadığımız birçok çalgı vardır.

Her zaman dengeli uyumlu olmak için nefesinize arada bir dikkat edin. Hayat orda başlıyor.

Ritim Atölyesi |  Ritim Workshop |  İnteraktif Ritim & Vokal Gösterisi |  Kaan Şolcum Canlı Performans |  Tek Kişilik Ritim Orkestrası |  Ritim Show – Perküsyon Show |  Özel Projeler | 

Paylaş: